Iharos Népművészeti Egyesület

Ferencz Tamás

Email: kobozmuzsika@gmail.com; Mobil: +36303570195

Apró műhelyemben három különböző mesterséget űzök. Pályám elején kobozkészítésre adtam a fejem, később a gödi Etzler műhelyben vonókészítést tanultam. A kézműves eszközök készítése kezdetben csak játék volt, de mostanára- látván a határozott igényt az efféle portékákra- hangsúlyos része lett a műhelyemnek.

Zsenge ifjú voltam még, valamikor ’96 táján, amikor Szentgyörgyön egy táncház szünetében arról beszélgettek a zenészek, hogy aki most kobozt tudna készíteni, jobbacskát mint a régeni gyár, nos, az megfogná az isten lábát.
Adjátok egyet kölcsön néhány napra… így indult.
Mondom, igen ifjú voltam, naív de nagyhitű.

Lassan harminc év távlatából úgy ítélem meg, hogy az első tíz év az iskola volt, az útkeresés. A kobozt ugyanis, legyen bármilyen ősi hangszerünk, újra meg kellett találni. A hangszert is, de a muzsikáját is. Indulásomkor még erős hitviták zajlottak a húrozást, a hangolást illetően, nemkülönben a játékmód és a stílus dolgában is.
Akkortájt az egyetlen elérhető koboz egy sorozatgyártásból kipottyant fadoboz volt, ami, lássuk be, az akusztika rejtelmeiben nem nagyon igazított el…
Szerencsés fordulatot vettek a dolgok, amikor 2003 őszén inasnak álltam a gödi Etzler-műhelybe. Itt vonókészítést tanultam és ennek kapcsán rendes hangszerkészítők közé kerültem. Olyan közegben forgolódhattam éveken át, ahol lassan-lassan összeállt bennem a kép arról, hogy miben is áll a hangszer.

Családommal 2007-ben Brüsszelbe költöztünk. Itt cseperedtek fel a lányaink is.
A diaszpórában élők előbb-utóbb rájönnek, hogy ami otthon természetesen vesz körül, az itt természetesen hiányzik. Összefogtunk hát más szülőkkel és szerveztünk kezdetben Baba-éneket, mondókákkal, versikékkel, később népes táncházakat kézműves foglalkozásokkal, élő zenével, ahogy annak lenni kell. 
A kézműves műhelyek megszervezése az én feladatom lett, és ekkor bizony szembesültem azzal, hogy ez igencsak eszközigényes műfaj. Egy hangszerész műhelye azonban sok mindenre alkalmas, készültek is hamarjában szádfák, körmöcskék, effélék. Ám a temérdek előkészületi munka a foglalkozások előtt, majd a tolongó gyermekhad, aztán az összepakolás, szállítás, tárolás stb. megtanították nekem, hogy a műhelyvezető bizony támogatásra szorul. Nemcsak egy jól működő eszközre van szüksége, hanem a  teljes logisztika praktikus átgondolására.

Fotók: Heimpold Klára Fotográfus